Milí čtenáři,

ještě než se začtete do nového newsletteru, rádi bychom Vám představili nové webové stránky našeho projektu.

Veškeré analytické výstupy od mezinárodního týmu expertů jsou zde dostupné v přehledné a uživatelsky přívětivé formě, a to v angličtině, češtině, maďarštině, polštině a ve slovenštině. Na nových stránkách klademe důraz na různá výzkumná témata, na která se projekt zaměřuje, od čínské propagandy a dezinformací až po souhru čínského a ruského vlivu ve střední Evropě. Veškerý výzkum dat, vzniklý v rámci projektu MapInfluenCE, je odteď dostupný v sekci datových analýz. Nový web také klade důraz na naše analytiky ze čtyř zemí Visegrádu včetně jejich mediálních i jiných výstupů.

Navštivte nové stránky

V dnešním vydání newsletteru se dočtete o dozvucích výbuchu ve Vrběticích, čínských dezinformacích v Česku, plánovaném kampusu čínské univerzity v Budapešti nebo o pokračující destabilizaci slovenské politiky kvůli otázce ruské vakcíny Sputnik V.  

Rusko jako pachatel ve Vrběticích. Na narychlo svolané sobotní tiskové konferenci oznámili český premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček zjištění českých tajných služeb o zapojení ruské vojenské tajné služby GRU do exploze muničních skladů v moravských Vrběticích v roce 2014. Česko v reakci přistoupilo k vyhoštění 18 ruských diplomatů z České republiky, na což Rusko v neděli večer reagovalo asymetricky vyhoštěním 20 zaměstnanců české ambasády. Je jasné, že tento moment bude předělem v česko-ruských vztazích.

Jakkoli ještě stále nejsou odtajněny všechny dostupné informace, ze zpráv poskytnutých vládou a bezpečnostní komunitou můžeme již teď usuzovat, že operace minimálně dvou ruských agentů GRU z jednotky 29155 proběhla po jejich návštěvě skladů munice v jihomoravských Vrběticích v říjnu 2014. Při diverzní akci řízené přímo z nejvyšších míst v Kremlu bylo v sérii výbuchů do povětří vyhozeno více než 50 tun munice a dalšího vojenského vybavení a zahynuli dva čeští občané.

Cílem byla s největší pravděpodobností plánovaná zásilka vojenského vybavení na Ukrajinu, která se již v té době potýkala s agresí ze strany Ruské federace a jí podporovanými tzv. proruskými separatisty. To naznačují i paralelní ruské operace proti dalším cílům v Bulharsku a také bulharskému zprostředkovateli tohoto obchodu Emilianu Gebrevovi, který byl v roce 2015, společně se svým synem a spolupracovníkem, otráven. Další teorie, se kterou přišly Seznam zprávy, mluví o exportu zbraní do Sýrie.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka bude v kontextu odhalení ruský Rosatom vyřazen z účasti z tendru na dostavbu Dukovan. Reakce vlády je však značně rozpačitá. Na tiskové konferenci v pondělí označil premiér Babiš akci ve Vrběticích za „útok na zboží“. Nejasnosti stále zůstávají v otázce plánované cesty vicepremiéra Hamáčka do Moskvy, která měla být údajně „zastíracím manévrem“. Prezident Miloš Zeman se má k situaci vyjádřit až příští neděli.

Domácí politický kontext i slabá vyjednávací pozice vlády Andreje Babiše na evropské a mezinárodní scéně naznačují, že Česko nedokáže využít tuto aféru podobně jako Velká Británie po aféře Skripal v roce 2018. Po ruské akci v Salisbury došlo tehdy ke koordinovanému vyhoštění více než sta ruských diplomatů.

 • Maďarsko si půjčí na čínský kampus v Budapešti. Podle nových informací si Maďarsko vezme od Číny půjčku ve výši 1.3 miliardy eur na stavbu kampusu Fudanské univerzity. Dalších 300 milionů eur pak do projektu plánuje investovat maďarská vláda. Tato obří zakázka bude s největší pravděpodobností přímo udělena čínské státní firmě China State Construction Engineering Corporation, a to bez otevřeného tendru. Podle dohody by také měly při stavbě být využity čínské stavební materiály a měli by se na ní podílet čínští pracovníci. Tento model připomíná smlouvu o výstavbě maďarské části železnice Budapešť-Bělehrad, kdy byla zakázka přidělena maďarsko-čínskému konsorciu, což vedlo k vyšetřování ze strany Evropské komise. Maďarsko tak přistoupí na čínskou nabídku, která je spíše typická pro megalomanské infrastrukturní projekty v rozvojovém světě, nežli pro evropské prostředí. Pro Čínu bude kampus dalším ukázkovým projektem, jenž poslouží k posílení čínské prestiže v regionu, kde se stále hlasitěji ozývají skeptické hlasy vůči spolupráci s Čínou. Orbánova vláda pomocí projektu vytvoří podmínky pro dlouhodobou spolupráci s Pekingem, jenž Budapešť  využívá jako nástroj manévrování vůči Bruselu. Přítomnost Fudanu v Maďarsku bude i dalším případem přímého vstupu Číny do akademického prostředí ve střední Evropě poté, co byl před pár lety v Budapešti založen China-CEE Institute.

 • Čína vypráví svůj příběh českému publiku stále novými způsoby. Investigace Deníku N, ke které přispěl také náš analytik Filip Šebok, poukazuje na využívání dezinformačních médií ze strany Číny. Česká verze státního média Čínský rozhlas pro zahraničí (CRI) vydává články, jejichž autory jsou podle všech indicií „novináři” z dezinformačního portálu AC24. Spolupráce mezi CRI a AC24 začala nejpozději na konci minulého roku. Od té doby se objevily desítky textů, které byly často nejprve vydány na české stránce CRI, aby se s časovým odstupem objevily na stránce AC24. V obou případech byly články anonymní, v  jejich čínském překladu už ale najdeme pod články jméno zakladatele portálu AC24 Ondřeje Geršla. Vícero těchto článků bylo následně sdíleno i na účtech čínské ambasády v Česku na sociálních sítích. Jak říká Filip Šebok, „velká část produkce Čínského rozhlasu pro zahraničí jsou mechanicky přeložené články z čínštiny či jiných jazyků do češtiny. Postupně ale přichází změna – Číňané si uvědomují, že je efektivnější využívat zahraničních redaktorů, kteří dokážou pročínský pohled přizpůsobit domácímu publiku.“ Tuto postupnou evoluci je možno spojit i s čínskou informační ofenzivou v otázce Sin-ťiangu, což je téma, kterému se věnuje i několik článků z dílny AC24. V jednom z nich se například dozvíme, že čínský Sin-ťiang je region, který se „zbavil chudoby a přetváří se na prudce se rozvíjející oblast a místo zdroje problémů se stává zdrojem růstu“.

 • Nová vláda, staré problémy. Po koaliční krizi nastartované nákupem Sputniku V vznikla na Slovensku nová vláda. Nicméně ruská vakcína nadále hýbe slovenskou politiku. Bývalý premiér a nově ministr financí Igor Matovič letěl 8. dubna do Moskvy kvůli jednání o vakcíně, když ruská strana oznámila, že ruší smlouvu o dodávce vakcín a bude požadovat, aby Slovensko vrátilo první zásilku 200 tisíc dávek. Důvodem měla být vyjádření slovenského Státního úřadu pro kontrolu léčiv (ŠÚKL), podle kterého byly vakcíny dodané na Slovensko odlišné od těch používaných v jiných zemích, a nebylo proto možné je posoudit. ŠÚKL a jeho šéfka Zuzana Baťová se posléze staly terčem ostrých útoků Matoviče, který v souladu s ruskou propagandou napadl ŠÚKL za politicky motivované rozhodnutí. Ve snaze najít cestu ven ze situace navštívil Matovič také Budapešť, kde oznámil dohodu, podle níž se slovenské vakcíny Sputnik V budou testovat v Maďarsku. Situace je značně nepřehledná a neustále se mění. Jasné je to, že Rusku se úspěšně podařilo využít Sputnik V jako politickou zbraň a vytvořit rozbroje ve slovenské společnosti.
 • Vedoucí projektu MapInfluenCE Ivana Karásková mluvila o roli Petra Kellnera v české politice vůči Číně pro The Wire.
 • Analytik MapInfluenCE Matej Šimalčík pro náš sesterský portál CHOICE napsal o tom, jak mohou být nástroje proti praní špinavých peněz využity na vynucení transparentnosti čínských firem, včetně Huawei.

 • Ivana Karásková se připojila k diskusi o vztazích zemí Visegrádské čtyřky a Číny, Japonska a Jižní Koreji organizované maďarským think tankem IFAT.

 • Matej Šimalčík komentoval snahu Černé Hory získat podporu od EU pro splacení dluhu vůči Číně pro South China Morning Post.

 • Na kulatém stolu organizovaném CHOICE ve spolupráci s evropskými Piráty a moderovaném českou europoslankyní Markétou Gregorovou jsme diskutovali o tématu čínských dezinformací v EU.

 • Filip Šebok mluvil o vývoji vztahů mezi Čínou a střední a východní Evropou v podcastu Young China Watchers.

 • Koordinátor ruského výzkumu MapInfluenCE Pavel Havlíček mluvil na debatě organizované Top týmem (ČR) a Youth of Democratic Alliance (Ukrajina) o vojenských manévrech Ruska na hranicích s Ukrajinou. Na toto téma Pavel také publikoval článek pro server Info.cz.

 • Ivana Karásková a Tamás Matura mluvili na diskusi organizované Political Capital o roli Tchaj-wanu v evropsko-čínských vztazích. Political Capital je přední nevládní maďarský think tank a partner MapInfluenCE

 • Matej Šimalčík v rozhovoru pro slovenské Hospodárske noviny popsal neustále se zhoršující situaci, která vede mnohé obyvatele Hongkongu ke zvažování emigrace.

How the EU should approach China: the Visegrad perspective(s)

 – 

Ivana Karásková, Tamás Matura a Jakub Jakóbowski budou na debatě organizované European Council on Foreign Relations diskutovat o postojích středoevropských zemí vůči Číně a o tom, jak se promítají do společné evropské politiky.

Registrace

Líbí se Vám náš newsletter? Máte rady, jak něco zlepšit, nebo máte tipy na témata, která bychom neměli opomenout? Neváhejte se nám ozvat. Budeme vděční za jakoukoliv zpětnou vazbu.

 

S pozdravem

Filip Šebok
Projektový manažer MapInfluenCE


www.mapinfluence.eu
www.amo.cz

Editor newslettru: Filip Šebok

Svými texty přispěli: Pavel Havlíček

@MapInfluenCE and #MapInfluenCE

twitter
 

PARTNEŘI PROJEKTU

AMO
CEIAS
CEECAS
STRATPOL
POLITICAL CAPITAL

S PODPOROU

NED

PARTNERSKÝ PROJEKT

CHINAOBSERVERS

Tento e-mail jsme Vám poslali díky Vaší registraci na MAPINFLUENCE.EU
Svůj e-mail můžete ze zasílání novinek odhlásit.
  Copyright © 2021 AMO - Asociace pro mezinarodni otazky, Žitná 608/27, Praha 1 110 00, Česká republika