Milí čtenáři,
 

v dnešním newsletteru se dočtete o nových studiích mediálního diskurzu zpracovaných v rámci našeho projektu MapInfluenCE, německo-francouzském návrhu na summit s Ruskem, čínských investicích putujících do Polska a problémech s vakcínou Sinopharm v Maďarsku.

Po komparativní publikaci v angličtině, která se věnuje analýze mediálního diskurzu o tématech souvisejících s Čínou ve všech zemích Visegrádské skupiny, a rozšířených publikacích v češtině a polštině, přinášíme také samostatné výsledky výzkumu slovenských a maďarských médií. Studie přinášejí podrobnou analýzu reflexe dvou témat v nejpopulárnějších místních médiích, konkrétně otázky čínských investic a zapojení Číny do budování 5G sítí v regionu. Výzkum navazuje na předchozí analýzu, která sledovala celkové mediální pokrytí Číny v letech 2010-2017. Náš projekt v důsledku předkládá podrobnou analýzu uplynulé dekády mediálního pokrytí Číny v Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Aktuální výzkum detailně mapuje v jakém světle média zobrazovala témata spojená s Čínou, o kterých souvisejících událostech novináři informovali nejčastěji, a kdo byli hlavní aktéři ovlivňující diskurz o těchto tématech.

Slovenská média se v uplynulých letech stala vůči Číně více skeptická, což se projevilo jak v poklesu mediálních výstupů týkajících se čínských investic, tak v celkově negativnějším obrazu tohoto tématu. Přetrvávajícím problémem je absence komplexní veřejné diskuze o tématech spojených s Čínou, která je patrná i v množství zpráv přejatých z tiskových agentur.

Do analýzy maďarské mediální scény se zásadně promítá provládní a naopak opoziční či nezávislý charakter médií. Provládní média totiž prezentují Čínu v pozitivnějším světle než ta nezávislá. Zároveň je nutné podotknout, že se nejedná primárně o vyzdvihování Číny jako takové. Ústřední linkou je naopak zdůrazňování úspěchů maďarské vlády při navazování vztahů s Čínou a důležitosti těchto bilaterálních vazeb.

Tohle jsou však pouze střípky z celého komplexního výzkumu. Neváhejte se ponořit do množství dat, která pro vás analytici projektu MapInfluenCE sesbírali.

  • Náraz EU ve vztazích s Ruskem. Evropská rada minulý týden v plné míře odhalila disonanci názorů evropských lídrů na Rusko, když se zemím ze střední a východní Evropy, zejména Polsku a Litvě, podařilo zastavit plán německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona uspořádat summit na vysoké úrovni s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Bouřlivá diskuse podtrhla míru rozporů v politice EU a ukázala, že EU je stále daleko od dosažení silného konsenzu, jak vůči Rusku postupovat. Paradoxně jsou závěry Rady o Rusku relativně ostré a uvádějí řadu podmínek pro uskutečnění takového setkání, včetně zastavení ruské agrese proti členským státům EU, implementaci minských mírových dohod ve vztahu k Ukrajině nebo zlepšení situace uvnitř Ruska. V případě nedodržení jsou navrženy další sankce. Závěry Rady rovněž podporují politiku Východního partnerství i tzv. Pět principů ve vztahu k Rusku. Vedoucí představitelé slíbili, že se evropské politice vůči Rusku vrátí, takže její konečná podoba je stále otevřená a mohou se do ní promítnout i nadcházející volby v Německu.

  • Polsko jako cíl čínských investic. Podle Polského ekonomického institutu (PIE) se ocitlo Polsko v roce 2020 na nejvyšších příčkách v žebříčku čínských investic do zemí EU. Pouze do dvou států, konkrétně Německa a Francie, směřovaly čínské investice ve větší míře. Odhadovaná hodnota čínského kapitálu v Polsku dosahuje přibližně jedné miliardy dolarů, přičemž většina je spojena se dvěma velkými logistickými projekty. Stejná čísla uvádí například i MERICS. Toto množství investic je překvapující také v kontextu pandemie, která celkově utlumila investice z Číny v globálním i evropském měřítku. Sbližování Číny a Polska můžeme v posledních měsících sledovat i na politické úrovni. Varšava svým jednáním zároveň vysílá signál do Francie a Německa, čímž demonstruje schopnost vést vlastní zahraniční politiku vůči Číně. Kromě zemí EU jsou adresátem těchto varovných signálů i Spojené státy americké, s nimiž má Polsko pošramocené vztahy kvůli výstavbě plynovodu Nord Stream 2, který Polsko vnímá jako geopolitickou hrozbu.

  • Problémy s vakcínou Sinopharm v Maďarsku. Po téměř pěti měsících používání čínské vakcíny Sinopharm vzrůstají pochybnosti ohledně její účinnosti. I v případě obou dávek očkování se totiž v těle tisíců očkovaných nevyvíjejí protilátky. Zatímco maďarská vláda pokračuje v podporování vakcíny, ze strany očkovaných obyvatel vzrůstá kritika. Někteří obyvatelé se obrátili přímo na primátora Budapeště, Gergelyho Karácsonyho, který následně vyzval premiéra Viktora Orbána ke zveřejnění výsledků testů na protilátky. Maďarsko je jediným členským státem Evropské unie, jehož domácí regulatorní orgán povolil očkování touto vakcínou, přičemž ostatní státy vyčkávají na rozhodnutí Evropské lékové agentury (EMA). Maďarsko navíc plánuje zahájit vlastní výrobu vakcíny Sinopharm v továrně poblíž města Debrecín. Maďarští virologové jako možné řešení navrhují aplikaci třetí dávky vakcíny pro zvýšení účinnosti. V jiných zemích, například ve Spojených arabských emirátech nebo Bahrajnu, přistupují státy k aplikaci jedné dávky vakcíny Pfizer/BioNTech místo další dávky Sinopharmu.

  • Jak by mělo NATO čelit výzvě ze strany Číny a jakou roli mohou hrát státy východní a střední Evropy? Dočtete se v článku vedoucí projektu MapInfluenCE Ivany Karáskové pro New Eastern Europe

  • Slovenský analytik Matej Šimalčík okomentoval důsledky klesající čínské populace a snahy čínské vlády motivovat obyvatele ke zvýšení porodnosti pro slovenské Hospodárské noviny.

  • Jaká byla atmosféra na summitu mezi americký prezidentem Bidenem a ruským prezidentem Putinem? Tuto otázku podrobně rozebral Pavel Havlíček pro slovenskou televizi TA3.

  • Filip Šebok a Matej Šimalčík debatovali o výsledcích analýzy MapInfluenCE o mediálním pokrytí témat spojených s Čínou na Slovensku. Záznam debaty je dostupný zde

  • Jak chránit Evropský parlament před autoritářskými vlivy? O této a dalších otázkách diskutovali účastníci debaty, které se účastnil i náš analytik Pavel Havlíček. Záznam naleznete zde.

Po intenzivní práci na našich projektech, včetně organizace mnoha online událostí, vydání řady publikací a poskytování četných komentářů pro média, se odebíráme na letní prázdniny, načerpat síly pro další projekty. Do Vašich e-mailových schránek se vrátíme v srpnu. Celý tým MapInfluenCE přeje krásné léto. 

S pozdravem

Veronika Blablová
Datová analytička MapInfluenCE


www.mapinfluence.eu
www.amo.cz

Editor newslettru: Veronika Blablová

Svými texty přispěli: Pavel Havlíček

@MapInfluenCE and #MapInfluenCE

twitter
 

PARTNEŘI PROJEKTU

AMO
CEIAS
CEECAS
STRATPOL
POLITICAL CAPITAL

S PODPOROU

NED

PARTNERSKÝ PROJEKT

CHINAOBSERVERS

Tento e-mail jsme Vám poslali díky Vaší registraci na MAPINFLUENCE.EU
Můžete si 
změnit nastavení nebo můžete svůj e-mail ze zasílání novinek odhlásit.
  Copyright © 2021 AMO - Asociace pro mezinarodni otazky, Žitná 608/27, Praha 1 110 00, Česká republika