Milí čtenáři,

MapInfluenCE newsletter se vrací po letní pauze. Tentokrát se podíváme na dynamický vývoj ve vztazích Tchaj-wanu se zeměmi střední a východní Evropy, nadcházející německé volby, dohodu o výrobě čínských vakcín Sinopharm v Maďarsku nebo na zadržení ruského občana podezřelého z účasti na anexi Krymu v Praze.

Po Litvě, Slovensku a České republice darovalo Tchaj-wanu vakcíny proti koronaviru i Polsko. Varšava poslala na Tchaj-wan až 400 000 dávek vakcíny, čímž se polský dar stal jedním z nejvýznamnějších forem pomoci pro tuto ostrovní zemi, která čelila v posledních měsících nárůstu případů.

Výčet dárců jasně ukazuje, že Tchaj-wan si ve střední a východní Evropě vybudoval silnou pozici, navzdory tomu, že je tento region často označován jako „koupený Čínou“. Dary byly recipročním krokem za předchozí tchajwanskou pomoc v podobě zdravotnického materiálu v počátečních fázích pandemie. Vláda na Tchaj-wanu se pokusila z těchto darů vytěžit maximum a prezentovat je jako symbol mezinárodní podpory pro Tchaj-wan. Za darované vakcíny osobně děkovala tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen a tchajpejský mrakodrap Taipei 101 svítil národními barvami států, které je poskytly.

Navzdory těmto krokům by se neměl význam darů přeceňovat, jelikož v pozadí stále přetrvávají rozdílné postoje evropských států. Pozice Litvy je specifická, protože podpora Tchaj-wanu se odehrává v kontextu širších změn v litevské zahraniční politice, včetně plánovaného otevření tchajwanské zastupitelské kanceláře ve Vilniusu. V případě Slovenska a České republiky pak jde především o symbolické kroky.

Nejvíce pozornosti si zasluhuje případ Polska. V poslední době začala Varšava v reakci na zhoršení vztahů s Washingtonem a Berlínem zdůrazňovat čínský vektor své zahraniční politiky. Po daru pro Tchaj-wan polský ministr zahraničních věcí Zbigniew Rau ujišťoval, že tento krok neznamená odklon Polska od politiky jedné Číny. Prekérní situaci při rozvíjení vztahů s Tchaj-wanem ilustruje i epizoda, kdy polské Ministerstvo zahraničních věcí ze svého twitterového účtu smazalo zprávu o darovaných vakcínách, protože v ní byla tchajwanská vlajka.

Dary vakcín byly nepochybně pro tyto evropské země vítězstvím na poli veřejné diplomacie. Zůstává ale otázkou, do jaké míry se přetaví i v intenzivnější spolupráci. Plánovaná obchodní delegace z Tchaj-wanu do Litvy, Česka a na Slovensko na konci října napovídá, že se to může podařit.

  • Německé volby jsou za rohem a jejich výsledky budou napjatě sledovat i země Visegrádu. Vzhledem k významným ekonomickým a politickým vazbám na Berlín je tato pozornost více než zasloužená. Z pohledu zahraniční politiky mohou volby přinést dlouho očekávanou změnu v přístupu k Číně a k Rusku. Zelení, kteří slibovali nejdramatičtější obrat od předchozího směřování, v průzkumech veřejného mínění prudce poklesli, v nové vládě však stále mohou hrát důležitou roli. S ohledem na dynamický vývoj průzkumů je téměř nemožné předpovědět volební výsledek. I v případě, že bude po volbách rozdávat karty SPD nebo CDU, jež jsou obecně více nakloněny zahraničněpolitickému statu quo, lze v německém zahraničním směřování očekávat změny. V otázce politiky vůči Pekingu se v posledních letech posouvá společenský a politický konsenzus stále více směrem k přehodnocení vztahů s Čínou, i když jejich tradiční směrování stále zastřešuje kancléřka Merkelová. Peking má očividně s odchodem Merkelové obavy o ztrátu důležitého partnera v EU, což naznačuje i chvála, kterou se německé kancléřce dostalo v „rozlučkovém“ telefonickém rozhovoru s čínským lídrem Si Ťin-pchingem. 

  • Maďarsko podepsalo memorandum o spolupráci s čínským výrobcem Sinopharm a jeho partnerem ve Spojených arabských emirátech o výrobě vakcíny firmy Sinopharm v zemi. Na základě dokumentu by měla výroba začít v horizontu deseti měsíců v národním výrobním centru v Debrecíně. Maďarsko je dosud jedinou členskou zemí EU, která používá čínskou vakcínu. Obavy o účinnost čínských (a jiných) vakcín vzrostly v souvislosti s rozšířením varianty delta, především mezi staršími věkovými skupinami. V Maďarsku proto bylo jako v první zemi EU zavedeno očkování třetí dávkou. Sinopharm by měl kromě Maďarska zakotvit také v sousedním Srbsku. Základní kámen nové továrny v blízkosti Bělehradu byl položen 9. září. Přestože je produkce čínských vakcín symbolem dobré úrovně politických vztahů s Čínou, má i nespornou ekonomickou motivaci. Export vakcín může přinést zajímavé ekonomické příležitosti, především v kontextu zatím nejasného konce pandemie a neklesající poptávky. 

  • České úřady 12. září na pražském letišti zadržely ruského občana Aleksandra Frančettiho. Stalo se tak na žádost Ukrajiny, kde je podezřelý z vedení separatistické paramilitární skupiny zapojené do nelegální anexe Krymu v roce 2014. Frančetti nepravidelně pobýval v České republice již od 90. let. Ve své reakci ruské úřady obvinily Prahu ze „zneužívání mezinárodněprávních mechanismů k […] politickým účelům“. Pokud rozhodnou české úřady o extradici, hrozí Frančettimu na Ukrajině až osm let vězení. Tento případ může ještě více zhoršit už tak napjaté česko-ruské vztahy, které se vyostřily po odhalení ruského zapojení do výbuchu ve Vrběticích.

  • „Litva pro Čínu jako takovou není důležitá ani ekonomicky, ani politicky. Je důležitá jako symbol a příklad, který by mohly ostatní země po světě následovat a začít navazovat nebo výrazně podporovat své vztahy s Tchaj-wanem“, řekla vedoucí projektu MapInfluenCE Ivana Karásková pro Seznam Zprávy.

  • Analytik MapInfluenCE Filip Šebok mluvil o vztazích mezi EU a Čínou v interview pro Rádio Svobodná Evropa (v ruštině).

  • Roli korozivního kapitálu z Číny a Ruska ve střední Evropě komentoval analytik MapInfluenCE Matej Šimalčík pro Lidové Noviny.

  • Česká města v okolí Prahy v uplynulých deseti letech navštívily desítky až stovky delegací z Číny bez hmatatelného důsledku. Hlavním cílem bylo podle všeho lehkou cestou získat víza do Evropy, komentoval pro Deník N Filip Šebok. Na tento fenomén narazili naši analytici při společném výzkumu AMO a CEIAS o vztazích českých a slovenských měst a krajských úřadů s Čínou, jehož výsledky budeme brzy publikovat.

  • Koordinátor ruského výzkumu MapInfluenCE Pavel Havlíček a Tereza Soušková z AMO analyzovali v online debatě výsledky ruských parlamentních voleb.  

Ivana Karásková se již dnes zúčastní online debaty o vztazích EU s Čínou, kterou pořádá organizace EUROPEUM. Diskuzi můžete sledovat zde.

S pozdravem

Filip Šebok
Projektový manažer MapInfluenCE


www.mapinfluence.eu
www.amo.cz

Editor newslettru: Filip Šebok

@MapInfluenCE and #MapInfluenCE

twitter
 

PARTNEŘI PROJEKTU

AMO
CEIAS
STRATPOL
POLITICAL CAPITAL

S PODPOROU

NED

PARTNERSKÝ PROJEKT

CHINAOBSERVERS

Tento e-mail jsme Vám poslali díky Vaší registraci na MAPINFLUENCE.EU
Můžete si 
změnit nastavení nebo můžete svůj e-mail ze zasílání novinek odhlásit.
  Copyright © 2021 AMO - Asociace pro mezinarodni otazky, Žitná 608/27, Praha 1 110 00, Česká republika