Milí čtenáři,

MapInfluenCE newsletter přichází se speciálním vydáním ke sněmovním volbám.

Zahraniční politika nepřekvapivě ve volební kampani příliš nefigurovala. Výbuch ve Vrbětících, nemluvě o návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu, byly ve veřejné debatě a médiích upozaděny. Navzdory tomu je jasné, že nová vláda by mohla přinést zásadní změny i v zahraniční politice, včetně přístupu k Číně a Rusku.

Náš tým proto připravil tabulku poskytující přehled témat spojených s Čínou a Ruskem ve volebních programech politických stran a koalic. Přímých zmínek týkajících se těchto dvou aktérů je v programech relativně poskrovnu. Proto jsme se soustředili i na otázky, které jsou zmiňovány v souvislosti s Čínou a Ruskem nebo jsou pro ně jinak relevantní. Zvolená témata se týkají zahraniční a obranné politiky, ale také široce definovaných otázek posilování společenské odolnosti.

Nejprve jsou však na místě dvě poznámky. Za prvé, politické programy nemusí nutně reflektovat úplný a komplexní pohled jednotlivých stran na zahraniční politiku. Jelikož je zahraniční politika v kontextu rozhodování voličů marginální, není tato oblast pro politické strany v programu klíčová.

Za druhé, povolební zahraniční politika se může vydat zásadně odlišným směrem, než by tomu napovídal volební program. Ukázkovým příkladem je fakt, že v programu ČSSD z roku 2013 bychom marně hledali jakoukoliv zmínku o politice vůči Číně. Navzdory tomu sociální demokraté v Sobotkově vládě od roku 2014 nastavili dramatický obrat v české zahraniční politice vůči Číně. 

Náš tým MapInfluenCE bude v každém případě povolební vývoj pečlivě sledovat a analyzovat. 

Klikněte na tabulku pro její otevření v samostatném okně. Můžete si ji také stáhnout v plné kvalitě zde.

S pozdravem

Filip Šebok
Projektový manažer MapInfluenCE


www.mapinfluence.eu
www.amo.cz

Editor newslettru: Filip Šebok

@MapInfluenCE and #MapInfluenCE

twitter
 

PARTNEŘI PROJEKTU

AMO
CEIAS
STRATPOL
POLITICAL CAPITAL

S PODPOROU

NED

PARTNERSKÝ PROJEKT

CHINAOBSERVERS

Tento e-mail jsme Vám poslali díky Vaší registraci na MAPINFLUENCE.EU
Můžete si 
změnit nastavení nebo můžete svůj e-mail ze zasílání novinek odhlásit.
  Copyright © 2021 AMO - Asociace pro mezinarodni otazky, Žitná 608/27, Praha 1 110 00, Česká republika