Milí čtenáři,

MapInfluenCE newsletter přichází s dalším speciálním vydáním, tentokrát na téma komplikovaných vztahů mezi českými politickými aktéry a podnikateli s vazbami na Čínu.

Českou politiku čekají po říjnových volbách zásadní rošády. V nové vládě podle všeho zasednou představitelé koalic Spolu a Piráti a Starostové, navzdory nejasnostem o zdravotní situaci prezidenta Miloše Zemana a jeho schopnosti vykonávat ústavní funkce. Jak ukázal i náš přehled volebních programů, tyto koalice zaujaly vůči Číně o poznání kritičtější přístup. Naopak dvě strany, jež dlouho podporovaly česko-čínské vztahy, ČSSD a KSČM, opouštějí Poslaneckou sněmovnu.

V souvislosti s novou politickou situací, ale i vývojem v posledních letech, jsme se v MapInfluenCE rozhodli aktualizovat naši interaktivní mapu zobrazující klíčové aktéry, kteří v poslední dekádě podporovali vztahy s Čínou. Původní mapa byla vytvořena ještě v roce 2018 jako součást našeho širšího výzkumu o nastolování diskurzu o Číně v českých médiích.

Cílem aktualizované interaktivní mapy je přehledně zobrazit vztahy mezi některými politickými představiteli, institucemi a podnikateli. Jejím cílem není stigmatizovat jakékoli napojení na Čínu nebo podporu vztahů s ní.

Vzhledem k tzv. fenoménu otočných dveří, kdy dochází k častému přechodu bývalých politiků do businessu a zpět, bude zajímavé v kontextu nové politické situace sledovat i budoucí angažmá klíčových aktérů. 

INTERAKTIVNÍ MAPU NALEZNETE ZDE

S pozdravem

Filip Šebok
Projektový manažer MapInfluenCE


www.mapinfluence.eu
www.amo.cz

Editor newslettru: Filip Šebok

Korektura: Veronika Blablová

@MapInfluenCE and #MapInfluenCE

twitter
 

PARTNEŘI PROJEKTU

AMO
CEIAS
STRATPOL
POLITICAL CAPITAL

S PODPOROU

NED

PARTNERSKÝ PROJEKT

CHINAOBSERVERS

Tento e-mail jsme Vám poslali díky Vaší registraci na MAPINFLUENCE.EU
Můžete si 
změnit nastavení nebo můžete svůj e-mail ze zasílání novinek odhlásit.
  Copyright © 2021 AMO - Asociace pro mezinarodni otazky, Žitná 608/27, Praha 1 110 00, Česká republika