Země střední a východní Evropy se v posledním roce dostávají do popředí rozvoje vztahů s Tchaj-wanem. Tento trend potvrdila i říjnová návštěva tchajwanských delegací v Česku, na Slovensku a také v Litvě. Česko a Slovensko navíc navštívil kromě obchodní delegace v rámci separátního programu i tchajwanský ministr zahraničních věcí Joseph Wu.
Volba destinací nebyla ze strany Tchaj-wanu náhodou – všechny tyto země darovaly Tchaj-wanu vakcíny proti koronaviru a v poslední době projevily zájem rozvíjet bližší vztahy. Stojí za povšimnutí, že v itineráři tchajwanských delegací nebylo Polsko. I když důvody pro „vynechání“ Polska nejsou známy, lze spekulovat, že se Varšava obávala dopadů přijetí tchajwanské delegace na vztahy s Čínou.
Čínské ministerstvo zahraničních věcí reagovalo na návštěvy předvídatelným způsobem, slibujíc nespecifikovaná odvetná opatření. Vzhledem ke zkušenostem z minulosti však už čínské hrozby postrádají kredibilitu. Je zajímavé, že zatímco v Česku reagovala na návštěvy i čínská ambasáda, na Slovensku k této věci nevydala čínská ambasáda žádné prohlášení. Za rozdílným přístupem může být fakt, že v Česku se dostalo tchajwanskému ministrovi zahraničních věcí i oficiálního přijetí v Senátu, kdežto na sousedním Slovensku proběhla setkání pouze na neformální úrovni.
Tchajwanské delegace i čeští a slovenští politici prezentovali vzájemnou spolupráci jako partnerství založené na hodnotách. Ministr zahraničí Joseph Wu ve svých projevech zdůraznil společnou historii boje proti autoritářským režimům na konci 80. let. Analogicky pak potřebu čelit Číně spojoval s globální výzvou ze strany posilujícího autoritářství vůči demokraciím.
Kromě zdůrazňování společných hodnot se návštěvy nesly v duchu pragmatické spolupráce. Mnozí si slibují od spolupráce s Tchaj-wanem velké příležitosti pro ekonomickou diplomacii, především v technologicky vyspělých odvětvích. Nejvíce se diskutuje výroba čipů, v níž je Tchaj-wan světovým lídrem. Jestli se velká očekávání promění v realitu však zůstává otázkou – jedním z mnoha faktorů je, že se o lokalizaci výroby tchajwanských čipů snaží kromě Česka i jiní, mnohem významnější hráči, jako například Německo.
Vztahy s Tchaj-wanem mají každopádně našlápnuto na další posilování. Náměstek slovenského ministra hospodářství Karel Galek se chystá v příštích měsících navštívit Tchaj-wan. Neznámou proměnnou jsou zatím konkrétní kontury postoje budoucí české vlády k Tchaj-wanu. Ačkoliv je možné obecně očekávat větší důraz na rozvoj vztahů, je nejasné, do jaké míry se Česko vydá cestou Litvy a politické podpory Tchaj-wanu.