Milí čtenáři, milé čtenářky,

v tomto vydání newsletteru analyzujeme dilema maďarské vlády ohledně vztahů s Čínou, návštěvu slovenské delegace na Tchaj-wanu, rozporuplné postoje Varšavy a iniciativu Global Gateway, novou konkurenci čínské Nové hedvábné stezky z dílny EU.

Vztahy s Čínou dostávají Maďarsko do těžké pozice. Budapešť na začátku prosince neblokovala obnovení unijních sankcí na čínské entity a představitele kvůli porušování lidských práv v Sin-ťiangu, jež byly poprvé schváleny v březnu. A to navzdory tomu, že Budapešť předtím sankce ostře kritizovala, za což si vysloužila chválu z Pekingu.

Podle informací z diplomatických kruhů stojí za rozhodnutím Maďarska snaha vyhnout se posílení vnitřní opozice, která současnou vládu za vztahy s Pekingem kritizuje. Tomuto vysvětlení nahrává i skutečnost, že se maďarská vláda v poslední době nezvykle vyhýbala upozorňování na nové čínské projekty.

Maďarská opozice pod vedením Pétera Márki-Zaye totiž udělala ze vztahu Orbánovy vlády s Pekingem a Moskvou zásadní téma předvolební kampaně. Především směrem k zahraničnímu publiku Márki-Zay deklaruje, že v případě zvolení se zásadně změní kurz maďarské zahraniční politiky.

Orbánova vláda v reakci vnesla do kampaně téma údajného zahraničného vměšování do maďarské politiky, z něhož obviňuje Spojené státy. Tuto strategii paradoxně podpořilo rozhodnutí Washingtonu nepozvat Maďarsko jako jedinou členskou zemi EU na nadcházející summit demokracií. Orbánova vláda následně zablokovala oficiální účast EU na summitu.

Označování opozice za zahraniční agenty se stává klíčovou předvolební strategií. Podle čínského přepisu nedávného rozhovoru maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártá s jeho čínským protějškem Wang Im je maďarská vláda odhodlaná zamezit snahám „zahraničních sil“ ovlivnit maďarskou přátelskou politiku vůči Číně. Lze očekávat, že v nadcházejících měsících se bude Orbánova vláda  pokoušet využívat Peking jako důležitého partnera a zároveň zbytečně nenahrávat opozici.

  • Návštěva slovenské delegace na Tchaj-wanu. Delegace vedená náměstkem ministra hospodářství Karolem Galkem a generální ředitelkou ekonomické sekce ministerstva zahraničních věcí Lucií Kišš tento týden navštívila Tchaj-wan. Jedná se o návštěvu nejvyšších politických představitelů od doby, kdy zde v roce 2003 Slovensko otevřelo své zastoupení. Tato návštěva se uskutečňuje po vzájemné podpoře při řešení pandemie Covid-19. Zatímco Tchaj-wan Slovensku poskytl v raných fázích pandemie roušky, Slovensko v září darovalo Tchaj-wanu 160 000 dávek vakcíny. Tchajwanská prezidentka tuto spolupráci nazvala „kruh dobra“. Náměstek Galek během návštěvy zdůraznil, že „Slovensko je připraveno stát se rovnocenným partnerem, a to nejen v dobrých, ale i v těžkých časech současné pandemické situace“. Předcházející říjnová návštěva tchajwanské delegace na Slovensku vyústila v podepsání sedmi memorand o porozumění, jejichž cílem je posílení spolupráce v různých oblastech, jako jsou dodavatelské řetězce, výzkum a vývoj, obchod, cestovní ruch a tzv. smart cities. V uplynulých měsících proběhlo několik návštěv mezi Tchaj-wanem a některými zeměmi EU, což naznačuje potenciál pro intenzivnější spolupráci. Tchaj-wan například oznámil svůj záměr spolupracovat při výrobě čipů s Českou republikou, Slovenskem a Litvou, včetně poskytnutí stipendií na studium polovodičů na Tchaj-wanu. Je však nutné poznamenat, že tato prohlášení a memoranda zbývá převést do reality. Návštěva slovenské delegace se setkala s očekávaným odsouzením ze strany čínského ministerstva zahraničí, které Slovensko obvinilo z porušování „principu jedné Číny“, podpory tchajwanské nezávislosti a poškozování vzájemné politické důvěry. Přestože se zdálo, že se Slovensko doposud vyhnulo náporu čínské kritiky za interakce s Tchaj-wanem, lze předpokládat, že vysoká úroveň návštěvy a přítomnost představitelů ministerstva zahraničních věcí tentokrát Čínu popudí.

  • Rozporuplné signály z Varšavy. Polský premiér Mateusz Morawiecki upozornil na snahy Kremlu o destabilizaci východní Evropy v souvislosti s migrační krizí na polsko-běloruských hranicích. Polsko je také jednou ze zemí, jež má největší obavy z případné ruské vojenské kroky vůči Ukrajině. Státy EU a NATO mají v souvislosti s nárůstem ruské vojenské přítomnosti na ukrajinských hranicích vážné obavy z ruské invaze. Zatímco Polsko volá po tvrdém postupu vůči Rusku, některé kroky vedení ve Varšavě jdou protichůdným směrem. Polská vládní strana Právo a Spravedlnost hostila minulý týden setkání krajně pravicových lídrů z Evropy, včetně francouzské kandidátky na prezidentku Marine Le Pen nebo Santiaga Abascale ze španělské strany Vox. Očekávání, že setkání povede ke vzniku nové euroskeptické skupiny v Evropském parlamentu, se nakonec nepotvrdila. Le Pen se však podařilo vyvolat kontroverzi svým rozhovorem pro polská média, kde označila Ukrajinu za součást ruské sféry vlivu. Názory Le Pen však nejsou příliš překvapivé. Francouzská politička ale i další evropští krajně pravicoví lídři jako Viktor Orbán nebo Matteo Salvini jsou známí svými blízkými vztahy s Kremlem. Polští lídři a jejich nejbližší evropští spojenci však mají v geopolitických otázkách ve skutečnosti jen málo společného. Zatímco Polsko vytrvale poukazuje na ruskou hrozbu, snahy polského vedení o vytvoření aliance s těmito politickými silami ve skutečnosti představují ještě větší hrozbu pro dezintegraci EU.

  • EU představila Global Gateway, konkurenční projekt k čínské Nové hedvábné stezce. Po dlouhém čekání oznámila EU spuštění globální infrastrukturní iniciativy Global Gateway. Tato iniciativa s financováním do výše 300 miliard eur je nepříliš skrytou odpovědí na čínské aktivity pod hlavičkou Nové hedvábné stezky (BRI), masivního projektu, jenž Peking rozvíjí od roku 2013. Brusel zdůrazňuje, že Global Gateway má být udržitelným a transparentním projektem v souladu s mezinárodními normami a standardy a také demokratickými hodnotami EU. Má poskytnout alternativu pro země rozvojového světa s deficitem v oblasti infrastruktury, na něž se dosud zaměřoval Peking. Global Gateway však nemá být pouze o konkurenceschopnosti v rozvojových zemích Afriky nebo Asie, ale také v bezprostředním sousedství EU. Brusel v posledních letech s obavami sleduje čínské aktivity na západním Balkáně, jež často vedly k environmentální zátěži nebo neúměrnému dluhovému zatížení, jako byla například stavba dálnice v Černé Hoře. Jestli však dokáže evropská iniciativa efektivně konkurovat čínskému projektu není zaručené. Pro mnohé země je totiž čínská nabídka založená na nízké ceně a absenci kondicionality atraktivní.

  • Poslechněte si nový MERICS podcast s vedoucí projektu MapInfluenCE Ivanou Karáskovou o čínské propagandě a dezinformacích v Evropě.
  • Filip Šebok je spoluautorem nové studie pro NATO STRATCOM CoE, která se zaměřuje na šíření čínských narativů v členských zemích NATO a strategie, jak se proti nim bránit.

  •  Ivana Karásková okomentovala vztahy mezi Čínou a Litvou pro LRT English.

  • Slovenský analytik Matej Šimalčík popsal vztahy mezi Čínou a EU v podcastu a rozhovoru pro Deník N.

  • Filip Šebok podrobně rozebral současný stav vztahů mezi Čínou a USA pro TV Nova.

  • Pavel Havlíček, analytik MapInfluenCE na Rusko, poskytl rozhovor serveru Hlídací pes o ruských snahách překreslovat historickou paměť a potlačování organizace Memorial.

  • Pro Deník N Pavel Havlíček okomentoval maďarské udělení víz předsedovi běloruského fotbalu, kterého vykázala z České republiky policie.

 Online diskuse na téma  „Disinformation - Common Challenges Facing Taiwan and the European Union: Taiwan's Experience“ se uskuteční zítra, 9. prosince, od 10:30. O dezinformacích budou debatovat vedoucí projektu MapInfluenCE Ivana Karásková a Ketty W. Chen z Taiwan Foundation for Democracy. Své postřehy budou sdílet také velvyslanec při EU Ming-Yen Tsai, ředitel IRI Daniel Twining a europoslanec Andrius Kubilius.

REGISTRACE

S pozdravem

Filip Šebok
projektový manažer MapInfluenCE


www.mapinfluence.eu
www.amo.cz

Svými texty přispěli: Filip Šebok, Veronika Blablová

@MapInfluenCE and #MapInfluenCE

twitter
 

PARTNEŘI PROJEKTU

AMO
CEIAS
STRATPOL
POLITICAL CAPITAL

S PODPOROU

NED

PARTNERSKÝ PROJEKT

CHINAOBSERVERS

Tento e-mail jsme Vám poslali díky Vaší registraci na MAPINFLUENCE.EU
Můžete si 
změnit nastavení nebo můžete svůj e-mail ze zasílání novinek odhlásit.
  Copyright © 2021 AMO - Asociace pro mezinarodni otazky, Žitná 608/27, Praha 1 110 00, Česká republika