Milí čtenáři, milé čtenářky,

v dnešním newsletteru se dozvíte o čínsko-ruském sbližování, návštěvě polského prezidenta v Pekingu, slovenských snahách o pragmatickou spolupráci s Tchaj-wanem a bezpečnostních doporučeních NÚKIBu pro 5G sítě.

Čína ze všech sil zdůrazňuje, že olympijské hry v Pekingu nemají nic společného s politikou. Přesto právě z olympijského Pekingu přišel silný geopolitický signál.  Rusko a Čína vydaly po setkání Vladimíra Putina a Si Ťin-pchinga na okraji her společné prohlášení, jež se může jednou zpětně jevit jako milník v čínsko-ruských vztazích. 

Prohlášení potvrzuje úzkou spolupráci mezi dvěma velmocemi, jež pojí především společný odpor vůči liberálnímu mezinárodnímu uspořádání pod vedením Spojených států. Není náhodou, že hned první bod dokumentu se týká otázky konceptu demokracie, jenž se podle Číny a Ruska snaží Západ monopolizovat. Tyto dvě velmoci jsou naopak díky tomu, že mají autoritářské režimy, delegetimizovány na mezinárodním poli, což se ukázalo i při prosincovém Summitu Demokracií organizovaném Washingtonem. Cílem Ruska a Číny je demokracii redefinovat v souladu se svými zájmy a učinit z ní prázdný pojem, otevřený pro interpretaci. Podobně se obě velmoci pokouší relativizovat univerzální hodnoty jako jsou lidská práva. 

Zatímco spolupráce mezi Moskvou a Pekingem není novým fenoménem, jejich ochota vzájemné podpory ve strategických zájmech významně roste. Ve společném prohlášení se Čína přidala k ruském nesouhlasu s dalším rozšiřováním NATO v Evropě. Čína samozřejmě vojenské aliance jako takové kritizuje dlouhodobě. Explicitní vyjádření proti rozšiřování NATO je však novinkou, navíc v kontextu současné situace na rusko-ukrajinských hranicích nese i silný politický význam – i když Ukrajina přímo v prohlášení není nikde zmíněna. 

Rozhodnutí Pekingu ukazuje jeho sebevědomí zapojit se do otázek evropské bezpečnosti, čemuž se Čína dlouho vyhýbala. Lze předpokládat, že lídři v Pekingu jsou přesvědčeni, že nemají co ztratit. V případě konfliktu v Evropě totiž Čínu s Ruskem nepojí žádné vojenské závazky. Rozhodnutí postavit se pevně za Rusko však může ještě víc zhoršit image Číny v Evropě, především v regionu střední a východní Evropy.

  • Polský prezident Andrzej Duda se setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Zatímco většina lídrů zemí EU se cesty do Číny na olympijské hry zdržela, ať už z důvodu porušování lidských práv nebo obav z COVID-19, polský prezident v Pekingu nechyběl. Kromě Dudy se zahajovacího ceremoniálu zúčastnilo dalších jedenadvacet světových lídrů, především z autoritářských států. Před návštěvou polská prezidentská kancelář zdůraznila, že je důležité poskytnout čínské straně „evropský pohled na situaci“ na hranici mezi Ruskem a Ukrajinou. Podle oficiálního prohlášení po bilaterální schůzce Si Ťin-pching poukázal na to, že „čínsko-polské přátelství může obstát ve zkoušce neustále se měnící mezinárodní situace“ a vyjádřil „připravenost Číny aktivně se zapojit do úsilí Polska vybudovat logistické centrum a podpořit snahu Polska stát se klíčovým bodem v průmyslových a dodavatelských řetězcích mezi Čínou a EU“. Prohlášení nezmiňuje bezpečnostní otázky, které měl Duda v úmyslu řešit. Nelze popřít, že setkání dostalo Polsko do centra mediální a politické pozornosti. Právě to mohlo být jednou z hlavních motivací polského prezidenta. Sbližování Varšavy s Pekingem se totiž jeví především jako taktický krok, který má přitáhnout pozornost Berlína a Washingtonu. Tuto logiku podrobně vysvětluje polská analytička MapInfluenCE Alicja Bachulska ve svém článku pro náš sesterský projekt CHOICE.

  • Slovensko usiluje o pragmatickou spolupráci s Tchaj-wanem. Náměstek ministra hospodářství Karol Galek v rozhovoru pro slovenský konzervativní portál Postoj.sk zdůraznil ekonomický rozměr vztahů s ostrovní zemí a zmínil připravované investice tchajwanských firem, například Foxconnu. Galek také vyzdvihl důležitost státní podpory a navazování kontaktů pro zajištění dodávek mikročipů, které jsou pro slovenský automobilový průmysl klíčové. Galek však také upozornil, že zatímco jsou proklamované záměry Tchaj-wanu outsourcovat části výroby čipů do Evropy pro Slovensko lákavé, jsou zároveň nelehkou výzvou z hlediska financí, pracovní síly, infrastruktury a spotřeby energie. Nicméně vzhledem ke složitosti dodavatelských řetězců polovodičů a zapojení více zemí může Slovensko najít různé způsoby spolupráce s Tchaj-wanem. Konkrétní oblasti má definovat bilaterální pracovní skupina, přičemž se může jednat například o výměny studentů a koordinaci úsilí se sousedními zeměmi. Jak je patrné v případě Litvy, posílení vztahů s Tchaj-wanem, především v politické oblasti, může být následováno odvetou a ekonomickým nátlakem ze strany Číny. To může vysvětlit Galekovo opatrné našlapování kolem Číny, bez zmiňování politických či hodnotových otázek a s důrazem na pragmatickou ekonomickou spolupráci. Náměstek Galek také zmínil, že ohledně ekonomických motivů spolupráce s Tchaj-wanem ujistil čínského velvyslance na Slovensku a navrhl možnost vytvoření obdobné pracovní skupiny pro ekonomickou spolupráci s Čínou.

  • Česká republika má nová doporučení pro bezpečnost 5G sítí. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal spolu s dalšími státními institucemi soubor doporučení pro hodnocení důvěryhodnosti dodavatelů technologií do 5G sítí v České republice. Doporučení se vztahují především na dodávky do informačních a komunikačních systémů kritické infrastruktury. Zdůrazňují přitom takzvaná netechnická kritéria, v souladu s Pražskými návrhy z roku 2019, EU 5G Toolboxem a bilaterální deklarací o 5G bezpečností se Spojenými státy z roku 2020. Mezi klíčová kritéria důvěryhodnosti specifikovaná v dokumentu patří v kontextu sídla dodavatele demokraticky zvolená vláda, nezávislost soudnictví, existence právního státu, ochrana duševního vlastnictví, respekt k mezinárodnímu právu, udržování partnerských vztahů s Českou republikou, nebo autonomie dodavatele na zahraniční vládě. I když se doporučení nevztahují na žádného konkrétního dodavatele, je zřejmé, že takto definovaná kritéria by nesplnily čínské firmy jako Huawei a ZTE. Právě ohledně využívání komponentů a softwaru těchto firem varoval NÚKIB již v prosinci 2018. Doporučení nejsou právně závazná – předmětná legislativa zavádějící právní povinnosti je momentálně v přípravě.

  • „Já bych spíš mluvila o manželství z rozumu mezi Čínou a Ruskem než o nějaké velké lásce nebo vzplanutí. Mají různé důvody spolupracovat, ale historicky si nedůvěřují a ta nejistota je na obou stranách,“ okomentovala současný stav čínsko-ruských vztahů vedoucí projektu MapInfluenCE Ivana Karásková pro Český rozhlas.
  •  „Je to otázka prestiže, Čína chce ukázat, že dokáže v kontextu pandemické situace uspořádat bezpečnou událost. Také například zdůrazňuje, že hry fungují na obnovitelných zdrojích, na zelené energii. Že to zkrátka bude organizované na velmi kvalitní úrovni,“ uvedl náš analytik Filip Šebok pro EurActiv.

  • Filip Šebok mluvil o konání olympijských her v Číně, jejich politizaci a podmínkách pro sportovce také v rámci online přednášky AMO Talks.
  • „Pokud bych si na nepříjemnou a stále do velké míry nepředvídatelnou otázku, zda bude na Ukrajině válka, měl vsadit, volil bych spíše negativní odpověď,“ okomentoval náš analytik na Rusko Pavel Havlíček krizi na rusko-ukrajinské hranici pro Hospodářské noviny.
  • „Potenciální odstřižení se od ruského plynu a ropy je jen těžko představitelné navzdory tomu, že Rusko není stabilním a předvídatelným partnerem,“ uvedl Pavel Havlíček pro Seznam Zprávy v souvislosti se sankčním balíčkem na Rusko.

Má bojkot olympiády smysl? Jak by se měla zachovat Česká republika? Má docházet k „mísení sportu a politiky“ a co znamená olympiáda pro běžné Číňany? Na tyto a další otázky bude odpovídat vedoucí projektu MapInfluenCE Ivana Karásková spolu s dalšími řečníky v rámci debaty pořádané Institutem pro politiku a společnost.

Online diskuse se koná 10. února v 17 hodin, sledovat ji můžete na Facebooku nebo Youtube.

S pozdravem

Filip Šebok
Projektový manažer MapInfluenCE


www.mapinfluence.eu
www.amo.cz

Editor newslettru: Filip Šebok

Svými texty přispěli: Filip Šebok, Veronika Blablová

@MapInfluenCE and #MapInfluenCE

twitter
 

PARTNEŘI PROJEKTU

AMO
CEIAS
CEIAS

S PODPOROU

NED

PARTNERSKÝ PROJEKT

CHINAOBSERVERS

Tento e-mail jsme Vám poslali díky Vaší registraci na MAPINFLUENCE.EU
Můžete si 
změnit nastavení nebo můžete svůj e-mail ze zasílání novinek odhlásit.
  Copyright © 2022 AMO - Asociace pro mezinarodni otazky, Žitná 608/27, Praha 1 110 00, Česká republika