Milí čtenáři, milé čtenářky,

 

v tomto newsletteru se dozvíte o pravidelných cestách analytiků MapInfluenCE do Bruselu, novém výzkumu o čínských narativech ve střední a východní Evropě v souvislosti s válkou na Ukrajině, Orbánově setkání s papežem a Indopacifiku jako jedné z priorit českého předsednictví. 

Tým MapInfluenCE rozšiřuje své portfolio aktivit o pravidelnou přítomnost v Bruselu, přičemž hlavním cílem je seznámení zainteresovaných stran s našimi jedinečnými výzkumnými projekty, které se soustředí na vliv Číny, Ruska a dalších autoritářských režimů v zemích střední Evropy a dalších regionech. 


Během poslední návštěvy Bruselu uspořádali analytici MapInfluenCE společně s Mezinárodním republikánským institutem (IRI) diskusi o čínské a ruské propagandě a dezinformacích s bruselskými odborníky na tuto problematiku. Jako zásadní podklad pro bohatou debatu posloužila naše nejnovější studie odhalující souběh pročínských a proruských narativů v českých a slovenských alternativních médiích. 


Tým MapInfluenCE také ve spolupráci se slovenskou europoslankyní Miriam Lexmann poskytl brífink poslancům Evropského parlamentu (EP) k problematice čínské a ruské propagandy a dezinformací. 


Analytici MapInfluenCE budou pokračovat ve svých pravidelných cestách do Bruselu, kde budou poskytovat své klíčové poznatky a expertízu, zejména v kontextu nadcházejícího českého předsednictví v Radě EU. 

 • Nová výzkumná studie projektu CHOICE mapuje čínské narativy o válce na Ukrajině zaměřené na devět členských států NATO a EU ve střední a východní Evropě. Devět analytiků našeho sesterského projektu CHOICE zkoumalo čínské narativy, které šířila od 1. února do 19. dubna 2022 čínská velvyslanectví, státní tisková agentura Xinhua, lokální verze China Radio International (CRI) a další média v zemích střední a východní Evropy. Zajímavé je, že ve třech zemích CRI zobrazovalo NATO jako „Voldemorta“, popkulturní postavu a hlavního padoucha ze série o Harrym Potterovi. Podobnost obsahu potvrzuje naši dlouhodobou domněnku, že obsah CRI je pouhým překladem z čínských originálů. Bližší pohled na země střední Evropy ukazuje, že Čína poměrně aktivně prosazuje své narativy o válce na Ukrajině v Česku a Polsku. Na druhou stranu v Maďarsku a na Slovensku se čínské úsilí příliš neprojevilo. Zajímavé je, že na Slovensku pročínské narativy opět šíří místní politici, včetně například poslance Ľuboše Blahy. Čínské vykreslování NATO a USA jako hlavních viníků války pravděpodobně výrazně neovlivní vnímání konfliktu v zemích střední a východní Evropy, které považují NATO za ústřední pilíř své bezpečnosti. Potvrdilo to i chladné přijetí bývalé čínské velvyslankyně v České republice Huo Yuzhen, která nedávno navštívila tento region, aby vysvětlila čínský postoj k válce a zjistila postoje ke směřování momentálně zamrzlého formátu spolupráce 16+1. 

   

 • Mezi jednu z priorit českého předsednictví v Radě EU patří také indopacifická oblast. V dubnu 2021 přijala EU strategii pro spolupráci v Indopacifiku, která tento region vymezuje jako strategicky důležitý, neboť jej vnímá jako klíčového aktéra mezinárodního prostředí a partnera pro řešení globálních výzev. EU konkrétně definuje sedm prioritních oblastí, v nichž chce posílit svou přítomnost v regionu. Usiluje o prohloubení spolupráce v oblasti udržitelného rozvoje, ekologické tranzice, správy oceánů, digitální správy a konektivity, bezpečnosti a obrany a lidské bezpečnosti. V souvislosti s válkou na Ukrajině se očekává, že české předsednictví bude klást důraz na otázky související s bezpečností, což potvrdil i zvláštní vyslanec ČR pro Indopacifik Libor Sečka. České předsednictví například plánuje sérii diplomatických setkání o indo-pacifickém regionu a hodlá pokračovat v jednáních o dohodě o volném obchodu s indo-pacifickými zeměmi, jako je Malajsie a Indonésie, v rámci snahy EU o diverzifikaci ekonomické spolupráce s asijskými partnery. Kromě toho agenda českého předsednictví uvádí podporu konektivity v rámci unijní strategie Global Gateway a zdůrazňuje podporu lidských práv v regionu. Zaměření na Indopacifik navazuje na úsilí současného francouzského předsednictví, včetně únorového ministerského fóra, které se konalo v Paříži. Pro Francii má indo-pacifický region obrovský význam, jak také vysvětluje analytik Antoine Bondaz v podcastu našeho sesterského projektu CHOICE. 

 • Papež František v rozhovoru pro italské noviny prozradil podrobnosti o svém setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem v souvislosti s válkou na Ukrajině. Podle papeže se Orbán zmínil o tom, že Rusko hodlá ukončit invazi na Ukrajinu 9. května. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu papež František telefonoval s prezidentem Zelenským, navštívil ruské velvyslanectví ve Vatikánu a zmínil záměr cestovat do Moskvy a vést dialog s Vladimirem Putinem. Během setkání s Orbánem papež ocenil, že Maďarsko přijalo ukrajinské uprchlíky. Poznámky o záměrech Ruska ukončit své aktivity na Ukrajině naznačují, že Budapešť by mohla mít určité informace o ruských plánech. Proto ukrajinský velvyslanec v Maďarsku požádal o schůzku s maďarským ministrem zahraničí Peterem Szijjártó, která prozatím nebyla uspořádána. Navíc se zdá, že maďarská strana není ochotna sdílet informace týkající se ukrajinských uprchlíků a jejich životních podmínek, neboť Ukrajina údajně od 12. dubna neobdržela od Budapešti žádné informace. Přestože Maďarsko ruskou invazi na Ukrajinu odsoudilo, ve srovnání se svými partnery z V4, kteří v podpoře poskytované Kyjevu vedou, klade důraz především na zmírnění dopadů války na svou ekonomickou a energetickou bezpečnost. Maďarsko například nedovoluje transfer zbraní přes své území a pravděpodobně nebude souhlasit s embargem na ruský plyn. Po vítězství v parlamentních volbách Orbán dokonce označil prezidenta Zelenského za jednoho ze svých oponentů. Tento postoj poškozuje obraz Budapešti jako dobrého partnera nejen pro Ukrajinu, ale celou EU. 

 • „Hlubší pohled do útrob čínské a ruské dezinformační mašinerie v posledních měsících jasně ukazuje na stále silnější propojení a koordinaci mezi Pekingem a Moskvou,“ píší analytici MapInfluenCE Ivana Karásková a Pavel Havlíček ve svém článku pro Deník N.

 • „NATO bylo ukázáno jako prodloužená ruka amerického vlivu a v některých zemích – Česku, Polsku a Maďarsku – se o něm hovořilo jako o Voldemortovi, hlavním negativním hrdinovi z knih J. K. Rowlingové. Aliance byla popsána jako někdo, kdo ničí prostředí mezinárodních vztahů,“ citují vedoucí projektu MapIfluenCE Ivanu Karáskovou Hospodářské noviny v souvislosti s novou studií našeho sesterského projektu CHOICE. 

 • Ivana Karásková a Pavel Havlíček popsali v rozhovoru pro Český rozhlas šíření ruských a čínských narativů ohledně (nejen) války na Ukrajině.

 • „Odstřižení České republiky od ruského plynu není tak snadné. Nefungujeme totiž ve vakuu. Energeticky jsme napojeni na systém střední a západní Evropy. Odstřihnout Českou republiku tedy není vůbec snadné ani logisticky možné,“ vysvětlil v rozhovoru pro Český rozhlas náš analytik na Rusko Pavel Havlíček. 

 • Ivana Karásková hovořila o vývoji vztahů mezi EU a Čínou, roli střední a východní Evropy a budoucnosti transatlantické spolupráce v otázkách spojených s Čínou v rozhovoru pro National Committee on U.S.-China Relations.

 • Pavel Havlíček také okomentoval bezpečnostní situaci v Moldavsku a Podněstří a pravděpodobnost napadení Ukrajiny z této strany pro Českou televizi

HLEDÁME POSILU DO TÝMU!


Čínské projekty Asociace pro mezinárodní otázky hledají posilu na pozici PR manažera/ky. Uchazeči by měli rozumět principům úspěšného PR a komunikace a zajímat se o zahraničněpolitické otázky spojené s Čínou. Nabízíme kreativní a dynamickou práci na mezinárodně uznávaných výzkumných projektech v předním českém think tanku. Uzávěrka přihlášek je 1. června. 


Všechny detaily naleznete zde

S pozdravem

Filip Šebok
Projektový manažer MapInfluenCE


www.mapinfluence.eu
www.amo.cz

 

Editor newslettru: Filip Šebok

Svými texty přispěli: Filip Šebok, Veronika Blablová

@MapInfluenCE and #MapInfluenCE

 

PARTNEŘI PROJEKTU

AMO
CEIAS
CEIAS

S PODPOROU

NED

PARTNERSKÝ PROJEKT

CHINAOBSERVERS

Tento e-mail jsme Vám poslali díky Vaší registraci na MAPINFLUENCE.EU
Můžete si 
změnit nastavení nebo můžete svůj e-mail ze zasílání novinek odhlásit.
  Copyright © 2022 AMO - Asociace pro mezinarodni otazky, Žitná 608/27, Praha 1 110 00, Česká republika