Česká republika může brzy následovat Litvu jako druhý stát, jenž opustí platformu spolupráce Číny se zeměmi střední a východní Evropy (16+1). Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny přijal 19. května usnesení, které vyzývá vládu k utlumení participace na aktivitách této platformy a k jejímu úplnému opuštění. Své doporučení staví výbor na vyhodnocení platformy jako zcela bez přínosu pro Českou republiku a jiné státy regionu, zatímco jej Čína využívala na sledování vlastních jednostranných zájmů. Publikace našeho sesterského projektu CHOICE již před dvěma lety přinesla výsledky auditu platformy a konstatovala, že platforma sloužila k naplnění čínských zájmů v regionu. Absenci konkrétních výsledků platformy citoval na výboru i náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák, což naznačuje, že celkové hodnocení tohoto formátu spolupráce sdílí i česká diplomacie.
Přehodnocení participace na formátu 16+1 je součástí probíhajícího procesu revize vztahů s Čínou. Tu si dala za cíl nová vláda i ve svém programovém prohlášení. Nyní zůstává na vládě, aby vykonala politické rozhodnutí o ukončení české participace, jelikož ta není postavena na smluvní bázi. Roli ještě může sehrát prezident Zeman, jenž byl jedním z nejvýznamnějších podporovatelů spolupráce s Čínou nejen v rámci této platformy. Doposud se vláda většímu konfliktu s prezidentem snažila vyhýbat a bude zajímavé sledovat, jak se k tomu tentokrát postaví.
Česká republika každopádně s největší pravděpodobností platformu 16+1 opustí, i když otázka časového horizontu a podoby politického rozhodnutí zůstává otevřena. Budoucnost celého formátu je tak nejistá a Čína se zřejmě bude snažit snížit úroveň a možná i frekvenci politických setkání platformy. To naznačuje i návrh čínské speciální vyslankyně Chuo Jü-čen, která během své nedávné návštěvy regionu zjišťovala postoje jednotlivých států k možnosti uspořádat namísto tradičního summitu letos „pouze“ setkání na ministerské úrovni.