Česká republika v červenci převezme po Francii předsednictví v Radě EU ve velmi obtížné situaci. Ačkoli válka na Ukrajině bude agendě nepochybně dominovat, Česká republika má ambice přispět i do jiných oblastí unijní zahraniční politiky. Jednou z klíčových zahraničněpolitických priorit pro české předsednictví bude také posílení angažovanosti EU v Indopacifiku.
V rámci příprav na předsednictví Česká republika investovala do rozvoje vlastní indopacifické strategie a jmenovala zvláštního zmocněnce pro tento region, velvyslance Libora Sečku. Příští týden, jen několik týdnů před zahájením samotného předsednictví, se v Praze uskuteční dialog na vysoké úrovni k Indopacifiku, který určí tón pro tuto agendu předsednictví. Česká diplomacie se chce soustředit na konkrétní sektorová témata, ve kterých bude moci přispět svým know-how. To je například otázka spolupráce s indopacifickými partnery při čelení netradičním bezpečnostním hrozbám nebo aktivity na podporu liberalizace obchodu a posílení konektivity v regionu.
Indopacifický rámec pro angažmá České republiky a EU v regionu poskytuje také nový pohled na vazby s Čínou. Česká republika se sice během svého předsednictví neplánuje zaměřit speciálně na politiku vůči Pekingu, vztahy s Čínou se však nevyhnutelně budou promítat do různých sektorových agend, od zabezpečení dodavatelských řetězců až po investice do infrastruktury v Indopacifiku. Navíc nelze vyloučit, že vzhledem k probíhající revizi vztahů s Pekingem v Černínském paláci a úvahám o opuštění formátu 16+1 nastane další otevřená krize v česko-čínských bilaterálních vztazích, s přesahy do vztahů EU-Čína.