Milí čtenáři,

v dnešním vydání newsletteru se dočtete o unijních sankcích na Čínu, dopadech investiční dohody CAI na sektor médií, situaci kolem čínských a ruských vakcín v Maďarsku nebo také o založení nové platformy Přátelé svobodného Ruska.

Evropská unie se dohodla na prvních sankcích proti Číně od Tchien-an-menu. Unijní ministři zahraničních věcí v pondělí schválili sankce proti čtyřem čínským politickým představitelům a jedné společnosti za systematické porušování lidských práv Ujgurů a jiných muslimských menšin v autonomní oblasti Sin-ťiang. Jde o významní krok, jelikož Unie využila sankce proti Číně poprvé od uvalení zbrojního embarga po krvavém potlačení protestů v roce 1989.

Je jasné, že konsensus na uvalení sankcí se nehledal lehce. Maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó sice sankce ex post facto náležitě (a ne příliš překvapivě) zkritizoval, avšak Maďarsko ani další tradičně „pročínské” země proti sankcím nakonec nehlasovaly. V sankčním seznamu nenajdeme jedno důležité jméno – Čchen Čchüan-kuo, stranický tajemník komunistické strany v Sin-ťiangu a člen politbyra. Za tímto opomenutím můžeme hledat snahu omezit dopady sankcí na bilaterální vztahy s Pekingem.

Čína však na evropské sankce reagovala eskalací, když oznámila opatření proti osmi členům Evropského parlamentu a národních parlamentů, dvěma výzkumníkům a čtyřem entitám, včetně dvou unijních orgánů a dvou mimovládních organizací. Terčem sankcí se stal i Politický a bezpečnostní výbor Rady EU, jenž sdružuje velvyslance 27 zemí v Bruselu. Jednotlivci na sankčním seznamu, včetně jejich příbuzných, budou mít zakázaný vstup do Číny, Hongkongu a Macaa, zároveň jim nebude umožněno podílet se na jakýchkoliv obchodních aktivitách s Čínou.

Vzájemné sankce mohou výrazně změnit celkovou atmosféru evropsko-čínských vztahů. Především rozhodnutí Pekingu zaměřit sankce i na nezávislé výzkumníky a výzkumné organizace dodává na síle argumentu, že Čína je hrozbou pro svobodnou společnost v Evropě. Vyhlídka, že bilaterální investiční dohoda CAI mezi EU a Čínou projde ratifikací Evropským parlamentem, se s tou epizodou výrazně zmenšila. Evropští socialisté se například vyjádřili, že budou podmiňovat schválení dohody stažením sankcí. O tom, že asymetrická reakce Číny byla strategickou chybou, píše analytik MapInfluenCE Matej Šimalčík pro český Deník N.

 • Investiční dohoda CAI nezvrátí nerovný přístup k mediálnímu trhu mezi EU a Čínou. EU zveřejnila obsah příloh bilaterální investiční dohody s Čínou týkajících se sektorových závazků v přístupu na trh. Podle evropského Komisaře pro mezinárodní obchod Valdise Dombrovskise „CAI pomůže vyrovnat hrací plochu a poskytne otevřenější trh pro evropské firmy a investory”. Toto tvrzení by bylo možné rozporovat z vícero úhlů – je však jasné, že reciprocita nebude dosažena ve věci přístupu do mediálního sektoru. Zatímco čínský mediální trh je pro zahraniční firmy pevně uzavřený, čínští investoři v Evropě nečelí mnoha překážkám. Článek portálu Politico na toto téma cituje i předchozí výzkum MapInfluenCE, kde jsme dokázali, že vstup čínského investora CEFC (později CITIC) do českých médií vedl k výhradně pozitivnímu pokrytí Číny v jejich zpravodajství. Právě díky tomuto zjištění a následné aktivní advokacii ze strany našeho projektu se podařilo zahrnout média do mechanismu prověřování zahraničních investic na unijní úrovni a následně i do české národní legislativy. O projektu a ochraně médií hovořila také včera vedoucí MapInfluenCE Ivana Karásková v Senátu ČR. Pro více informací na toto téma, včetně návrhů pro lepší ochranu médií před zahraničním vlivem, si můžete přečíst policy paper Ivany Karáskové a Matěje Šimalčíka.

 • Maďarsko se posouvá vpřed ve vakcinaci, a to i díky „východním vakcínám”. I díky nákupu ruských a čínských vakcín proti COVID-19 se maďarské vládě podařilo dostat na přední příčky v rychlosti vakcinace v EU, přestože pandemická situace je v zemi stále kritická. Maďarská vláda nově zveřejnila smlouvy o nákupu vakcín. Budapešť za každou dávku čínské vakcíny Sinopharm zaplatila 30 eur, což je mnohem více, než za vakcínu zaplatily jiné země. Zároveň je cena čínské vakcíny vyšší v porovnání se „západními” vakcínami i s ruskou vakcínou Sputnik V. Budapešť obešla společný evropský mechanismus certifikace a objednala pět milionů dávek vakcíny Sinopharm a také dva miliony dávek ruské vakcíny Sputnik V. Vysokou cenu čínských vakcín vysvětluje fakt, že je maďarská vláda nekoupila přímo od Číny, ale zprostředkovaně přes podezřelou firmu s s nejasným vlastnictvím. Maďarsko také v pondělí nově pro nouzové použití schválilo další čínskou vakcínu společnosti CanSino Biologics a vakcínu Covishield, indickou verzi vakcíny AstraZeneca. Stále není jasné, zda k akvizici čínských vakcín přistoupí i Polsko a Česko. Navzdory diskusi na tuto otázku v telefonátu Andrzeje Dudy s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a následně i během rokování ministrů zahraničí dvou zemí zatím nedošlo k žádnému konkrétnímu výsledku. Otázky vyvolává i situace v Česku. Český prezident Zeman sice tvrdí, že o čínské vakcíny Sinopharm požádal a čínská strana vyhověla, české úřady však o nákupu vakcín podle dostupných informací s Pekingem nekomunikují. Ještě pozoruhodnější je fakt, že oficiálně žádost o vakcíny nepotvrdila ani čínská strana.
 • Spolek Přátel svobodného Ruska spuštěn. Minulý týden založila skupina deseti poslanců, osmi senátorů a řada organizací občanské společnosti novou neformální parlamentní platformu Přátelé svobodného Ruska. Za iniciativou stojí také koordinátor výzkumu MapInfluenCE na Rusko Pavel Havlíček. Iniciativa je zaměřena na podporu svobodných a demokraticky smýšlejících ruských občanů při v české společnosti a na mezinárodní úrovni. V pondělí byla koalice představena také na úrovni EU, když ve spolupráci s Evropským parlamentem a Fórem přátel evropského Ruska Andria Kubilia uspořádala svou první akci. V rámci této akce pojednávající o parlamentní dimenzi politiky EU vůči Rusku vystoupili poslanci z Francie, Polska, Litvy, České republiky a také zástupci ruské opozice. Nová iniciativa meziparlamentní spolupráce týkající se Ruska by měla doplnit oficiální úroveň vztahů, o níž se bude diskutovat během nadcházející Evropské rady. Očekává se, že vedoucí představitelé EU přezkoumají dvoustranné vztahy a navrhnou nový postup vůči Moskvě.

 • Ivana Karásková a Veronika Blablová popsaly čínskou vakcínovou diplomaci v střední a východní Evropě pro Info.cz.
 • Matej Šimalčík pro náš sesterský projekt CHOICE psal o tom, jak spolupráce slovenské univerzity s čínským technologickým gigantem Huawei potvrzuje nedostatečné povědomí o rizicích spolupráce s čínskými entitami.

 • Ivana Karásková debatovala o vztazích východoasijských zemí – Číny, Japonska a Jižní Koreji – se státy Visegrádské čtyřky.        

 • Pavel Havlíček byl jedním z hostů pořadu Máte Slovo České televize, kde mluvil o otázce využití čínských a ruských vakcín v Česku.

 • Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny vyzval vládu, aby vyjádřila „jasné a principiální stanovisko k hrubému porušování lidských práv v Sin-ťiangu”.

 • Matej Šimalčík na diskusi organizované CEPA mluvil o čínských informačních operacích ve střední Evropě.

 • Mezi diplomaty z více než 20 zemí, kteří v pondelí v Pekingu přišli vyjádřit podporu souzenému kanadskému občanovi Michaelovi Kovrigovi, byli i zástupci české ambasády. Kovrig a další kanadský občan Michael Spavor, jenž byl souzen v pátek, byli čínskými orgány uvězneni v reakci na zadržení vysoce postavené manažerky společnosti Huawei Meng Wan-čou v Kanadě v roce 2018.

 • Pavel Havlíček na akci organizované Atlantic Forum diskutoval na téma obrany východního křídla NATO.

 • Analytik MapInfluenCE Filip Šebok v rozhovoru pro Český rozhlas tvrdí, že čínská „strategie 'rozděl a panuj' směrem k Západu a EU se začíná rozpadat". 

Líbí se Vám náš newsletter? Máte rady, jak něco zlepšit, nebo máte tipy na témata, která bychom neměli opomenout? Neváhejte se nám ozvat. Budeme vděční za jakoukoliv zpětnou vazbu.

 

S pozdravem

Filip Šebok
Projektový manažer MapInfluenCE


www.mapinfluence.eu
www.amo.cz

Editor newslettru: Filip Šebok

Svými texty přispěli: Pavel Havlíček

@MapInfluenCE and #MapInfluenCE

twitter
 

PARTNEŘI PROJEKTU

AMO
CEIAS
CEECAS
STRATPOL
POLITICAL CAPITAL

S PODPOROU

NED

PARTNERSKÝ PROJEKT

CHINAOBSERVERS

Tento e-mail jsme Vám poslali díky Vaší registraci na MAPINFLUENCE.EU
Svůj e-mail můžete ze zasílání novinek odhlásit.
  Copyright © 2021 AMO - Asociace pro mezinarodni otazky, Žitná 608/27, Praha 1 110 00, Česká republika