Milí čtenáři,

vítejte zpátky u našeho pravidelného newsletteru. Tentokrát se budeme věnovat čínským a ruským vakcínám ve střední Evropě, setkání unijních šéfů diplomacie na téma Ruska, údajným plánům hongkongské policie nakoupit české zbraně, pokračujícímu dramatu ohledně dostavby Dukovan a dalším zajímavým tématům.

Lídři zemí Visegrádské čtyřky se na setkání v Krakově zavázali přistupovat k vakcínám proti koronaviru bez ohledu na geopolitiku. V praxi to ale nicméně nebude tak lehké.

Český premiér Andrej Babiš po návštěvě Maďarska zavítal také do Srbska s cílem získat další informace o zkušenostech s ruskými a čínskými vakcínami. V otázce použití vakcín neautorizovaných Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) vyslovil český premiér už několik kontradiktorních tvrzení. Zatím to však vypadá, že Česko bude přece jen čekat na vyjádření EMA. Kancelář prezidenta však mezitím už údajně plánuje využít své dobré kontakty v Rusku a zajistit vakcíny Sputnik V.

Jak popisuje nový paper vedoucí projektu MapInfluenCE Ivany Karáskové a Veroniky Blablové, oproti ruskému Sputnik V čínské vakcíny zatím v Česku stály na okraji mediální a veřejné debaty. Situace se však může lehce změnit, což demonstrují vyjádření Jaroslava Tvrdíka, jenž vyslovil ochotu zapojit se do případného vyjednávání přístupu k čínským vakcínám.  

Ještě zajímavější je situace na sousedním Slovensku. Premiér Igor Matovič začal vehementně prosazovat použití ruské vakcíny Sputnik V, jíž by chtěl udělit výjimku pro použití na Slovensku. Své kritiky, včetně koaličních partnerů, obviňuje Matovič z politizace této otázky. Zároveň tvrdí, že by využití vakcíny Sputnik V zvýšilo ochotu části slovenské populace dát se očkovat. Nehledě na jiné aspekty potenciálního obejití unijní certifikace, je sporné, jestli Rusko skutečně má dostatečné kapacity doručit vakcíny v množstvích a termínech skloňovaných slovenským premiérem.

V Maďarsku se podobné dilema neřeší. Po schválení Sputniku V udělil národní regulátor výjimku i na použití čínské vakcíny Sinopharm. Premiér Viktor Orbán doufá, že za pomoci ruských a čínských vakcín se Maďarsku podaří dostat na přední místa ve vakcinaci v Evropě.

V porovnání se sousedními zeměmi se zatím v Polsku o použití ruských nebo čínských vakcín příliš nediskutuje. Zdá se, že Varšava si počká na případnou autorizaci ze strany EMA.

Nový paper stáhnete zde

 • Čekají unijní politiku vůči Rusku změny? Rada zahraničních ministrů EU diskutovala v pondělí o Rusku a evropské východní politice. Evropští ministři zahraničních věcí souhlasili se zahájením příprav sankčního mechanismu proti několika představitelům ruského režimu, kteří jsou zodpovědní za uvěznění Alexeje Navalného. Poprvé tak dojde k nasazení evropského globálního mechanismu určeného k potrestání obzvláště závažných přestupků proti lidským právům ve světě. Toto setkání bylo významné také s ohledem na stanovení budoucích principů evropského přístupu vůči Rusku, který má být založen na zadržování ruských dezinformací a kyberútoků, trestání prohřešků proti demokracii, lidským právům a také mezinárodním závazkům (např. v rámci Rady Evropy a jejího Soudu pro lidská práva) a selektivní spolupráci s Ruskem tam, kde to je v souladu s evropskými strategickými zájmy. Šéf evropské diplomacie Josep Borrell po setkání rovněž mluvil o pokračující izolaci Ruska a stále se stupňujícím autoritářstkým tendencím Putinova režimu. Ze strany EU se jedná o jasnou změnu rétoriky a přípravu na dlouhotrvající soupeření s Ruskem, které zůstane na evropském pořadu dne i v dalších týdnech a měsících. Významným milníkem bude v tomto ohledu nadcházející Evropská rada lídrů evropských členských států, která se Ruskem 23. března bude opět zabývat. Jak ale argumentuje článek z pera polského a ukrajinského ministra zahraničních věcí, skutečnou výzvou pro evropskou politiku vůči Rusku je zrušení projektu Nord Stream 2.

 • České zbraně nepomůžou represi v Hongkongu. Hongkongské prodemokratické médium Apple Daily informovalo o údajných plánech hongkongské policie nakoupit zbraně od České zbrojovky. Tradiční partneři včetně Spojených států totiž do Hongkongu přestali vyvážet zbraně kvůli exportním omezením uvaleným na tuto čínskou speciální administrativní oblast po prosazení Zákona o národní bezpečnosti v létě minulého roku. Nicméně Česká zbrojovka i Ministerstvo zahraničních věcí tyto zprávy pro Aktuálně.cz dementovali. Podle Černínského paláce Česko minulý rok v souladu s dohodou na unijní úrovni rozšířilo zbrojní embargo uvalené na pevninskou Čínu také na Hongkong. Pro případný prodej by proto nebyla udělena licence. Ještě v roce 2019 přitom z České republiky do Hongkongu putovaly střelné zbraně v hodnotě téměř dvou milionů korun. Tato epizoda dokazuje, že navzdory kritice evropské nečinnosti měl negativní vývoj v Hongkongu ze strany EU přímou a efektivní odezvu. Stále však zůstává prostor pro další kroky, včetně přesně mířených sankcí.
 • Bitva o Dukovany pokračuje. Zákon o přechodu Česka k nízkouhlíkové ekonomice (nebo také „Lex Dukovany”) neprošel na mimořádném zasedání Poslanecké sněmovny třetím čtením. Přijetí zákona zabránila opozice, která obstrukcemi dosáhla toho, že bude zákon projednáván v jiném termínu. Kdy k tomu dojde, zatím není jasné. Sporné otázky zůstávají – týkají se bezpečnostních aspektů a rentability tohoto mamutího projektu. Zatímco vláda udělala ústupek v otázce zapojení Číny, ruský Rosatom má stále otevřené dveře k účasti na tendru. Premiér Andrej Babiš se do debaty o Dukovanech už příliš nezapojuje, cítí však tlak ze strany prezidenta Miloše Zemana, jenž preferuje zapojení ruského Rosatomu. Poslední intervencí ze strany prezidenta bylo vyjádření „expertního týmu”. Ten doporučuje, aby byl tender otevřen co nejdříve a aby z něj nebyli předem vyřazení žádní uchazeči. Pokud se však vládě nepodaří schválit financování do voleb, je osud tendru pod novou politickou reprezentací nejasný.

 • Ivana Karásková v článku pro CEPA odůvodňuje, proč může střední a východní Evropa být silným spojencem nové Bidenovy administrativy v jejích snahách omezit čínský vliv na evropském kontinentu. 

 • Summit 17+1 byl pro čínského prezidenta Si Ťin-pchinga fiaskem, argumentuje náš analytik Filip Šebok v Deníku N. Zároveň ale dokázal, že země střední a východní Evropy nejsou pouhými loutkami v rukách Pekingu a měly by mezi sebou více spolupracovat pro dosažení společných zájmů.

 • Kooodinátor výzkumu MapInfluenCE na Rusko Pavel Havlíček v článku pro German Marshall Fund píše o tom, jak dozvuky Borrellovy cesty do Ruska představují šanci pro restart evropské zahraniční politiky. 

 • Náš analytik Matej Šimalčík v článku pro náš sesterský projekt CHOICE detailně analyzuje novelu slovenského zákona o kritické infrastruktuře, již považuje za důležitý ale v současné formě nedostatečný nástroj na zabránění negativních důsledků zahraničních investic. 

 • Čína využívá vakcínovou diplomacii k demonstraci toho, že je schopna poskytovat veřejné statky „opomenutým“ regionům, říká Ivana Karásková pro Český rozhlas.

 • Filip Šebok pro Aktuálně.cz komentoval aktivity českého europoslance a předsedy Skupiny přátelství EU-Čína Jana Zahradila. I když podle Filipa není Zahradil pro Peking až tak důležitým spojencem, Čína bude jeho a další podporovatele potřebovat kvůli ratifikaci klíčové investiční dohody (CAI).
 • Naše analytička Alicja Bachulska v blogu pro SOAS tvrdí, že uzavření investiční dohody CAI s Pekingem potvrzuje, že Brusel je stále v zajetí zastaralé představy, že politické a ekonomické vztahy s Čínou lze separovat.  

 • Filip Šebok pro hongkongský deník South China Morning Post komentoval, proč je Čína preferovaným partnerem mnoha zemí na Balkáně. 

Zveme Vás na debatu organizovanou Café Evropa na téma investiční dohody mezi EU a Čínou (CAI). Kontroverzní dohoda uzavřená na konci minulého roku byla jednou z nejdůležitějších geopolitických událostí posledních let. Jak se nová investiční dohoda dotkne evropského a českého trhu? Jaké výhody z ní pro české firmy plynou? Jak se zavedení dohody dotkne samotných evropských spotřebitelů? Je možné od Číny očekávat dodržování pravidel pro férovou konkurenci a rovnost před zákonem? Na tyto a další otázky budou hledat odpovědi odborníci včetně naší Ivany Karáskové.

Debatu sledujte zde

Líbí se Vám náš newsletter? Máte rady, jak něco zlepšit, nebo máte tipy na témata, která bychom neměli opomenout? Neváhejte se nám ozvat. Budeme vděční za jakýkoliv feedback.

S pozdravem

Filip Šebok
Projektový manažer MapInfluenCE


www.mapinfluence.eu
www.amo.cz

Editor newslettru: Filip Šebok

Svými texty přispěli: Pavel Havlíček

@MapInfluenCE a #MapInfluenCE

twitter
 

PARTNEŘI PROJEKTU

AMO
CEIAS
CEECAS
STRATPOL
POLITICAL CAPITAL

S PODPOROU

NED

PARTNERSKÝ PROJEKT

CHINAOBSERVERS

Tento e-mail jsme Vám poslali díky Vaší registraci na MAPINFLUENCE.EU
Můžete si 
změnit nastavení nebo můžete svůj e-mail ze zasílání novinek odhlásit.
  Copyright © 2021 AMO - Asociace pro mezinarodni otazky, Žitná 608/27, Praha 1 110 00, Česká republika